Unicon 17
Unicycling World Championships
Montreal, Quebec, Canada
July 30th - August 10th

Order of Trials Competitors

Wave 1

14.00-16.00

ID Name Age Group Country
7 Jakub Rulf
21-22 Male Czech Republic
12 Dave Krack
30+ Male United States
19 Sam La Hood
15-18 Female New Zealand
24 Cornelia Schmitt
15-18 Female Germany
25 Mona Wintersberger
0-14 Female Germany
42 Jakob Flansberry
19-20 Male Canada
59 DAvid Weichenberger
23-29 Male Austria
86 Konstantin Hoehne
17-18 Male Germany
96 Matthew Manson
15-16 Male Canada
97 Christian Huriwai
21-22 Male New Zealand
98 Mike Padial
23-29 Male New Zealand
104 Christian Brink
19-20 Male Denmark
106 Josef Brink
17-18 Male Denmark
107 Maxime Peabody
19-20 Male Canada
116 Antoine Pallud
23-29 Male France
120 Armand Martinez
17-18 Male France
130 Lalenia Hirte
19+ Female Germany
131 Lara-Marie Lüders
19+ Female Germany
133 Nelly Otte
15-18 Female Germany
138 Antoine Bienaimé
15-16 Male France
144 Ville Kumpulainen
17-18 Male Finland
148 Philipp Ploner
15-16 Male Italy
210 Miles Ornish
19-20 Male United States
242 Manfred Fux
19-20 Male Austria
261 Sophie Unz
0-14 Female Germany
262 Finn Boder
0-11 Male Germany
276 Teis Ravn-Jonsen
19-20 Male Denmark
282 Casey Pappalardo
19-20 Male United States
289 Finn Harwege
19-20 Male Germany
291 Dongmin Kwag
15-16 Male Korea, Republic of
303 Gerald Rosenkranz
19-20 Male Austria
346 Magnus Søndergaard
15-16 Male Denmark
347 Oliver Søndergaard
15-16 Male Denmark
353 Raphael Pöham
17-18 Male Austria
358 Zacharie Poulin
0-11 Male Canada
359 Théo Poulin
0-11 Male Canada
363 Leonie Raia
15-18 Female Germany
370 Mathieu Rastel
17-18 Male France
375 James Turner
30+ Male United States
381 Lutz Eichholz
23-29 Male Germany
413 Jack Sebben
15-16 Male Canada
435 Sophie Schubert
0-14 Female Germany
441 Jens Feurer
21-22 Male Germany
459 Peter Hildebrandt
17-18 Male United States
474 Alen Turic
19-20 Male Austria
520 Julia Skala
19+ Female Austria
523 Roman Schimanofsky
23-29 Male Austria
527 Michel Windholtz
23-29 Male France
537 Alexis Lebeau
19-20 Male France
544 Paul Sergent
23-29 Male France
546 Anton Mathes
30+ Male Germany
565 Brian Oley
23-29 Male United States
579 Hugo Vieilly
12-14 Male France
607 Thomas Trück
30+ Male Germany
614 Malik Ghafary
15-16 Male Switzerland
645 Maria Wegscheider
19+ Female Austria
662 Lucas Leonarduzzi
15-16 Male France
669 Benjamin Koehler
17-18 Male United States
674 Philip Sanders
23-29 Male United States
676 Lisanne Boer
15-18 Female Netherlands
685 Malte Paschen
17-18 Male Germany
687 Jérôme Trepanier
19-20 Male Canada
691 Toby Macleod
15-16 Male United Kingdom
695 Elias Pöham
19-20 Male Austria
697 Justin Lemire-Elmore
30+ Male Canada
708 Matt Sindelar
21-22 Male United States
715 Aleksander Parucki
19-20 Male Poland
722 Enora Gaschet
15-18 Female France
725 Philip Mortensen
21-22 Male Denmark
743 Pele Schramm
21-22 Male United States
748 Aaron Shetlar
30+ Male United States
754 Celina Fuchs
15-18 Female Germany
757 Jean-Sébastien Turcotte
21-22 Male Canada
762 Noli Ergas
30+ Male United States
772 Sean Minter
15-16 Male United States
775 Mimo Valentin Seedler
12-14 Male Germany
779 Alissa Portavecchia
15-18 Female Switzerland
788 Jan Řeháček
21-22 Male Czech Republic
801 Tirryn Nankivell
21-22 Male Australia
804 Daniel Cormeau
21-22 Male Canada
817 Ruben Ingwersen
17-18 Male Australia
819 Wataru Miyasaka
17-18 Male Japan
822 Noé Rubinstein
23-29 Male France
847 Kyle Alviani
19-20 Male United States
848 David Hackett
17-18 Male United States
851 Tomas Nemecek
30+ Male United States
863 Adam Krupa
23-29 Male Slovakia
870 Nicole Krenn
19+ Female Austria
892 Márk Fábián
23-29 Male Hungary

Wave 2

16.00-18.00

ID Name Age Group Country
5 Markus Pröglhöf
19-20 Male Austria
9 Émile Mathieu-Begin
21-22 Male Canada
60 Jamey Mossengren
30+ Male Australia
61 Sophia Pellmann
19+ Female Germany
66 Janna Wohlfarth
19+ Female Germany
101 Brandon Nankivell
19-20 Male Australia
105 Johannes Brink
15-16 Male Denmark
110 Jennifer Rinker
19+ Female United States
118 Eddie Ducol
19-20 Male France
119 Christian Hörner
19-20 Male Germany
121 Florian Klus
21-22 Male France
122 Simon Berry
19-20 Male United Kingdom
132 Robin Gudenrath
17-18 Male Germany
145 Jeremy Tetu
21-22 Male France
156 Ivan Pliger
15-16 Male Italy
163 Isaac Schuler
15-16 Male United States
166 Maxwell Schulze
21-22 Male United States
192 Hanna Jung
19+ Female Germany
212 Martin Panofsky
12-14 Male United States
213 Sylvie Panofsky
0-14 Female United States
225 Andreas Hemmeter
30+ Male Germany
231 Benoit Lamoise
23-29 Male France
236 Maxime Cabot
23-29 Male France
244 Nicolas Potier
30+ Male France
260 Lea Unz
0-14 Female Germany
275 Silja Ravn-Jonsen
0-14 Female Denmark
284 Edgar Bonnevie
15-16 Male Sweden
285 Rodrigue Bonnevie
19-20 Male Sweden
288 Pierre Sturny
19-20 Male Switzerland
301 Will Sheppard
19-20 Male United Kingdom
304 Martin Zaback
23-29 Male Canada
340 Edd Hawkes
23-29 Male United Kingdom
355 Lorenz Pöham
17-18 Male Austria
364 Sarah Nowosadtko
15-18 Female Germany
367 Martin Sjönneby
21-22 Male Sweden
368 Josef Sjönneby
21-22 Male Sweden
369 Sacha Vappereau
17-18 Male France
389 Murray Dennis
15-16 Male Canada
402 Valentina Rupp
0-14 Female Germany
431 Jerome Cauquil
12-14 Male France
436 Maria Heimerl
19+ Female Germany
454 Jonas Joergensen
17-18 Male Denmark
463 Vincent Doucet-Léger
15-16 Male Canada
468 Oskar Rytter
15-16 Male Denmark
475 Anton Juncher Jørgensen
17-18 Male Denmark
476 Laust Juncher Jørgensen
19-20 Male Denmark
479 Jaein Kim
30+ Male Korea, Republic of
514 Charles-William Monette Paradis
19-20 Male Canada
516 Pierre Granier
30+ Male France
517 Theo Granier
17-18 Male France
521 Erik Winterfeldt
17-18 Male Sweden
522 Oskar Winterfeldt
12-14 Male Sweden
524 Udo Schimanofsky
23-29 Male Austria
529 Marin Michau
12-14 Male France
536 Johan Mercier
23-29 Male France
541 Jérémy Bonzon
15-16 Male Switzerland
545 Lucian Mathes
17-18 Male Germany
555 Tania Olsen
19+ Female Denmark
586 Thomas English
19-20 Male France
587 Ian Beilfuss
0-11 Male United States
594 Pierre-Olivier Hudon
21-22 Male Canada
596 Elle Crumpton
15-18 Female Australia
598 Laila McKenzie
19+ Female Australia
599 Tom Trevor
23-29 Male Australia
605 Pirmin Trück
15-16 Male Germany
612 Christophe Micheli
15-16 Male France
613 Alexandre Micheli
19-20 Male France
620 Björn Stenvall
15-16 Male Sweden
629 Cyril Mercat
17-18 Male France
631 Alexis Mercat
19-20 Male France
668 Liam Koehler
15-16 Male United States
670 Simon Maxime Labelle
19-20 Male Canada
671 Colby Thomas
19-20 Male United States
672 Connor Wurst
17-18 Male United States
679 Thea Hemmingsen
0-14 Female Denmark
682 Mike Taylor
21-22 Male United Kingdom
694 Tom Hunter
15-16 Male United Kingdom
701 Emilien Droyer
23-29 Male France
713 Cameron Blight
15-16 Male Australia
718 Gabe Seng
15-16 Male United States
721 Mario Bel
17-18 Male France
729 Fabian Schrott
17-18 Male Italy
750 Duncan Codd
15-16 Male United Kingdom
751 Aidan Teleki
19-20 Male Hungary
755 Esteban Bernier-Acuna
15-16 Male Canada
756 Edward Wakefield
12-14 Male United Kingdom
758 William Wakefield
0-11 Male United Kingdom
759 Samuel Wakefield
0-11 Male United Kingdom
766 Simon Beaumier
19-20 Male Canada
778 Clara Dewinter
15-18 Female Switzerland
798 Adam Gerza
23-29 Male Czech Republic
808 Erick Gonzalez
19-20 Male United States
811 Riley Millar
15-16 Male Canada
813 Saskia Unz
0-14 Female Germany
814 Lucas Clegg
17-18 Male United States
815 Joel Gleeson
21-22 Male Australia
831 Nate Dam
12-14 Male Canada
833 Lachlan Lamberton
19-20 Male Australia
836 Lasse von Magius
17-18 Male Denmark
849 Ashton Orner
12-14 Male United States
852 Jarin Erickson
23-29 Male United States
854 Iris Krenn
19+ Female Austria
858 Markus Pirtschke
15-16 Male Germany
873 Arne Tilgen
30+ Male Germany
876 Max Fairhurst
15-16 Male Canada
878 Yann Camus
30+ Male Canada
879 Nathan Gariépy
12-14 Male Canada
890 Ryan Kremsater
21-22 Male Canada